Microrobots verwijderen bloedpropjes bij schapen

  • 4 maart 2025
  • leestijd 1 minuut

Nederlandse onderzoekers hebben draadloze magnetische microrobots ontwikkeld die bloedstolsels kunnen verwijderen uit moeilijk bereikbare slagaders bij schapen. Dit kan nieuwe mogelijkheden bieden voor de behandeling van bloedproppen, een belangrijke oorzaak van ernstige gezondheidsproblemen.

Bloedstolsels blokkeren de bloedtoevoer en kunnen leiden tot ernstige complicaties. Opereren is niet altijd mogelijk, vooral bij stolsels op moeilijk bereikbare plekken. Wetenschappers van het Radboudumc en het TechMed Centre van de Universiteit Twente ontwierpen 3D-geprinte magnetische robots van slechts één millimeter groot in de vorm van kleine schroefjes.

Tijdens een test werden deze robots, in combinatie met stolseloplossende medicijnen, met succes ingezet in de liesslagader van een schaap. Hierdoor werd de bloedstroom direct hersteld. De robots kunnen met behulp van magneten draadloos door bloedvaten worden geleid en zelfs tegen de stroom in zwemmen.

Volgens onderzoeker Islam Khalil opent deze techniek nieuwe mogelijkheden voor de behandeling van bloedstolsels op lastig te opereren plaatsen. In de toekomst kunnen de microrobots mogelijk ook gebruikt worden om medicijnen gericht af te leveren. Eerst is verder onderzoek nodig om de techniek verder te ontwikkelen en geschikt te maken voor bredere toepassing.


Bron: EARA

Misschien vind je deze artikelen ook interessant: